Piękne zęby stanowią marzenie niejednej osoby. Aby je mieć, od najmłodszych lat jesteśmy uczeni prawidłowej higieny jamy ustnej. Zwykle jednak wypracowane, dobre zwyczaje i praktyki odchodzą w zapomnienie w obliczu codziennych zajęć i obowiązków. Niejednokrotnie wiąże się z tym osłabienie zębów, które stają się coraz bardziej podatne na powstawanie zmian próchniczych. Wiele z tych zmian dentyści są w stanie uratować, a inne prowadzą do usunięcia zęba. Na środku tej drogi znajduje się endodoncja, czyli leczenie kanałowe. Polega ono na oczyszczeniu nie tylko głównej części zęba z próchniejących tkanek, ale także korzeni, czyli kanalików zębowych. Kiedy zostaną oczyszczone, stomatolog uzupełnia je kompozytem. Jednak leczenie kanałowe niesie często za sobą poważne uszczerbki w samej strukturze korony zęba. Z pomocą przychodzą tutaj korony endodontyczne, czyli endokorony.
Czym są endokorony?
Endokorony służą do rekonstrukcji korony zęba, która uległa uszkodzeniu w wyniku leczenia kanałowego. Nazywane są w ten sposób uzupełnienia protetyczne o stałym charakterze, stanowiące alternatywę dla dużych plomb oraz wkładów koronowych typu inlay, onlay i overlay. Nałożenie endokorony poprzedza wypełnienie leczonych kanałów oraz przygotowanie zęba poprzez usunięcie wszystkich cienkich ścianek naturalnej korony. Na tak przygotowanym zębie stomatolog osadza endokoronę, która jest jednolitym nakładem wykonanym z porcelany lub kompozytu. Istnieją także korony z wkładem koronowo-korzeniowym, które obejmują całość zęba, od korzenia po wierzchołek. Są przeznaczone do leczenia zębów uszkodzonym w bardzo dużym stopniu.
Endokorony, w przeciwieństwie do stosowanych niegdyś plomb, nie tylko wyglądają znacznie lepiej, ponieważ odzwierciedlają cechy prawdziwych koron zębowych. Takie wypełnienia ponadto umożliwiają zabezpieczenie zębów leczonych kanałowo na znacznie dłuższy czas, niż miałoby to miejsce w przypadku plomby. Warto wiedzieć, że w zębie uzupełnionym w inny sposób, niż poprzez endokoronę, nie równoważą się siły nacisku podczas gryzienia i żucia. Zewnętrzne pozostałości takiego zęba są zazwyczaj bardzo cienkie i nie byłyby w stanie zachować swojego kształtu wokół plomby. Otoczka zęba wypełnionego plombą kruszy się i w następstwie ma ostre krawędzie raniące język. Nie ma to miejsca w przypadku zastosowania endokoron.
Kolejną istotną zaletą zastosowania endokoron jest ochrona leczonego zęba. Endokorony charakteryzują się znacznie lepszym przyleganiem do pozostawionych ścianek zęba, dlatego też w ich przypadku zostaje wyeliminowana obawa przed dostawaniem się resztek pokarmu w szczeliny pomiędzy zębem a wypełnieniem. Dzięki temu nie istnieje obawa przed psuciem fragmentów zęba i powstawaniem zmian próchniczych. Tak odbudowany ząb pozwala na lepsze utrzymanie higieny poprzez szczotkowanie i korzystanie z nici dentystycznej.
Ile kosztuje endokorona?
W zależności od wykorzystanego materiału cena pojedynczej endokorony może wahać się między 600 a 1200 zł. Koszt endokorony porcelanowej jest znacznie wyższy, niż ma to miejsce w przypadku tej wykonanej z kompozytu.