Aparat stały
Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się korekcją wad zgryzu u dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Działania z jego zakresu umożliwiają poprawę estetyki uśmiechu i przywrócenie jego prawidłowej funkcjonalności. Leczenie wady zgryzu obejmuje noszenie aparatu ortodontycznego, jednym z najbardziej znanych przez pacjentów rodzajów jest aparat stały, choć ostatnio coraz większą popularnością cieszy się przesuwanie zębów za pomocą systemu estetycznych i higienicznych nakładek.
Jak działa stały aparat ortodontyczny?
Aparat stały to często wybierane rozwiązanie ortodontyczne, które składa się z metalowych zamków (klamerek), drutu ortodontycznego oraz ligatur. Jego zastosowanie umożliwia korekcję skomplikowanych wad zgryzu. Miejscem mocowania aparatu jest wierzchnia część zębów. Warunkiem do jego założenia jest posiadanie wszystkich zębów stałych.
Leczenie ortodontyczne rozpoczyna się od konsultacji, podczas której przeprowadzamy badanie oraz wywiad z pacjentem, skanujemy zęby, aby uzyskać ich trójwymiarowy obraz oraz wykonujemy niezbędne zdjęcia RTG. Na podstawie uzyskanych informacji opracowujemy indywidualny plan leczenia.
Pierwsza faza leczenia obejmuje przesuwanie zębów do osiągnięcia prawidłowego ułożenia. W tym celu zakładamy aparat stały, który wywiera niewielki, ale ciągły nacisk na uzębienie, stopniowo korygując wadę zgryzu. Drugą fazą leczenie jest retencja, której celem jest utrwalenie rezultatu. Przedwczesne zakończenie procesu korekcji z pominięciem fazy retencji może skutkować całkowitym cofnięciem uzyskanego efektu.
Ścisła współpraca z ortodontą to podstawa udanego leczenia. W trakcie całego procesu istotne jest regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne. Ich częstotliwość różni się w zależności od noszonego aparatu — w przypadku klasycznego aparatu metalowego wizyty powinny odbywać się co 4-6 tygodni. W trakcie kontroli oceniamy efektywność poszczególnych etapów leczenia, regulujemy siły wywierane przez aparat oraz wymieniamy ligatury, które odpowiadają za prawidłowe utrzymanie łuku w zamkach.
W sytuacji, gdy w trakcie leczenia ortodontycznego aparat ulegnie uszkodzeniu, pacjent powinien umówić dodatkową wizytę poza harmonogramem. Do tego czasu uszkodzony element powinien być zabezpieczony zgodnie ze wskazaniami lekarza.
Czy zakładanie aparatu boli?
Pacjenci obawiają się dyskomfortu związanego z noszeniem aparatu. Błona śluzowa jamy ustnej jest niezwykle podatne na podrażnienia mechaniczne, które w trakcie leczenia ortodontycznego niestety mogą się pojawić. Przyzwyczajenie się do samego chodzenia w aparacie na początku jest najtrudniejsze, dlatego lekarz, przy pierwszej aktywacji aparatu używa minimalnych sił, aby początek przygody z leczeniem ortodontycznym był tak przyjazny, jak to tylko możliwe.Na szczęście samo założenie aparatu jest całkowicie bezbolesne.
Ile kosztuje aparat ortodontyczny?
Wpływ na to, ile kosztuje aparat ortodontyczny, ma rodzaj aparatu, zamków oraz materiał wykorzystany do jego wykonania. Zapraszamy na wizytę konsultacyjną, podczas której pacjent może poznać szczegóły leczenia oraz jego przybliżony kosztorys.