Zabiegi stomatologiczne często niosą ze sobą konieczność przeprowadzenia prześwietlenia jamy ustnej. Konieczność pojawia się zwykle w przypadku stanów zapalnych zębów oraz innych nieprawidłowości zarówno w obrębie samych zębów, jak i stawów oraz kości żuchwy.
Procedura ta jest bezbolesna, a ponadto również bezpieczna. Nie wymaga wykorzystania promieniowania rentgenowskiego o wysokim natężeniu. Pomimo to prześwietlenie nie powinno być przeprowadzane u kobiet w ciąży.
RTG zębów - kiedy należy je wykonać?
Podejrzenia licznych stanów chorobowych wewnątrz jamy ustnej kwalifikują pacjenta do poddania się procedurze RTG zębów. Zwykle zdjęcia wykonywane są przed zabiegiem usunięcia zębów w celu oszacowania strat i dokładnego zaplanowania leczenia.
Innym wskazaniem do przeprowadzenia prześwietlenia jest podejrzenie próchnicy w zaawansowanym stadium. Wówczas zmiany na zdjęciu uwidaczniane są w postaci białych plam. Obejmuje to także ukazanie stanów zapalnych przy korzeniach. Takie zobrazowanie chorób umożliwia podjęcie decyzji o dalszym leczeniu zachowawczym lub endodontycznym. Wykryte zmiany bowiem pozwalają oszacować, czy ząb należy leczyć kanałowo.
Innym wskazaniem do przeprowadzenia RTG zębów są wszelkie nieprawidłowości w obrębie dziąseł, w tym możliwość pojawienia się zalążków tzw. ósemek, czyli zębów mądrości, które zwykle nie rosną prosto i mogą powodować przesunięcia pozostałych zębów.
Jeżeli pacjent planuje leczenie protetyczne i implantologiczne, prześwietlenie również jest wymagane – sprawdzana jest wtedy rozległość wszelkich zmian i zniszczeń w kościach szczęki.
W naszej poradni RTG dysponujemy specjalistycznym oraz nowoczesnym sprzętem do diagnostyki:
- najnowocześniejszym tomografem stomatologicznym CS 8200 SC 3D wykorzystywanym do obrazowania cefalometrycznego (zobrazowanie czaszki oraz tkanek miękkich i twardych jamy ustnej) oraz tomografii komputerowej,
- aparatem rentgenowskim Planmeca Intra,
- bezprzewodowym radiowizjografem Kodak RVG 6500.