Masternak Stomatologia
Masternak Stomatologia

Konsultacja anestezjologiczna

Niektóre zabiegi stomatologiczne, zwłaszcza te, w których dokonywana jest najpoważniejsza ingerencja w tkankę kostną, wymagają zastosowania odpowiednich form znieczulenia. Zwykle zabiegi chirurgiczne przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym, jednak zdarza się, że wybór lekarza w porozumieniu z pacjentem pada na znieczulenie miejscowe. Obie formy znieczulenia mają swoje plusy i minusy. Dlatego też przed poddaniem się zabiegowi niezbędna jest konsultacja anestezjologiczna, podczas której można poznać wszystkie praktyczne informacje związane ze znieczuleniem.

Masternak Stomatologia

Konsultacja anestezjologiczna przed zabiegiem

Lekarz-anestezjolog zobowiązany jest zapewnić operowanemu pacjentowi maksymalny poziom komfortu – co wiąże się nie tylko z brakiem odczuwania bólu, ale także zachowaniem spokoju – a także bezpieczeństwa. Dwa powyższe czynniki są gwarancją bezproblemowego przeprowadzenia operacji. Konsultacja anestezjologiczna odbywa się około tygodnia lub dwóch przed datą planowanego zabiegu – w nagłych przypadkach sytuacja wygląda nieco inaczej. Podczas konsultacji lekarz określa również jakie badania laboratoryjne oraz kiedy należy wykonać. Standardowo są to: morfologia krwi, badanie układu krzepnięcia (APTT, INR, poziom protrombiny), poziom sodu, potasu, mocznika, kreatyniny w surowicy krwi oraz Ekg, wykonane w przeddzień zabiegu. W przypadku dodatkowych schorzeń konieczne mogą być jeszcze inne badania.

Specjalista opisuje możliwe do zastosowania metody znieczulenia. Uwzględnia w tym opisie nie tylko samą charakterystykę procedury, ale także ostrzega przed potencjalnymi konsekwencjami i negatywnymi skutkami. Operowana osoba może zatem dowiedzieć się, jakie środki zostaną wykorzystane przy znieczulaniu oraz jakie odczucia potencjalnie towarzyszą wprowadzeniu takiego środka do organizmu. Następnie pacjent zobowiązany jest wypełnić kwestionariusz, który obejmuje dane takie, jak ogólny stan zdrowia czy zażywanie leków. Uwzględnione zostają w nim również kwestie chorób – zarówno przebytych, jak i przewlekłych, używek, zaburzeń krzepnięcia, a u kobiet – data ostatniej miesiączki, ciąża i zażywanie środków antykoncepcyjnych. W przypadku dzieci ankietę zobowiązani są wypełnić rodzice. Dokument ten jest podstawą doboru najbardziej odpowiedniego w danym przypadku rodzaju znieczulenia. Każda placówka medyczna może mieć własny model ankiety, choć jej uśrednione wzory są ogólnodostępne i uwzględniają podobny zakres informacji o pacjencie.

Masternak Stomatologia

Pacjent zostaje także poinstruowany, przez jak długi okres poprzedzający zabieg nie należy jeść, pić ani przyjmować środków odurzających i psychoaktywnych – w tym alkoholu. Z reguły nie powinno się spożywać jakichkolwiek posiłków na 6-8 godzin przed zabiegiem ani pić w dniu zabiegu. Wyjątkiem mogą być niewielkie ilości czystej wody.

Po zebraniu odpowiednich informacji – także na temat ryzyka – i przekazaniu swoich danych pacjent zobowiązany jest podpisać zgodę na poddanie się danemu rodzajowi znieczulenia. Dokument stanowi oświadczenie, że pacjent zapoznał się ze wszystkimi dostępnymi informacjami, jest świadomy konsekwencji, jakie może nieść określony rodzaj znieczulenia i nie zataił jakichkolwiek istotnych informacji na temat stanu swojego zdrowia. Poprzez swój podpis pacjent wyraża ponadto zgodę na transfuzję krwi i poświadcza autonomiczność decyzji. Brak podpisu jest przesłanką do zaniechania przeprowadzenia zabiegu.

 

 

Cennik
SPECJALISTYCZNA KONSULTACJA ANESTEZJOLOGICZNA
250 PLN
UMÓW SIĘ na konsultację

    Wysyłając formularz akceptuję regulamin i politykę prywatności
    Masternak Stomatologia

    Opinie o gabinecie

    umów wizytę